Zatrudniając się w danej firmie na umowę o pracę, przeważnie możesz liczyć na bonusy pracownicze.  Zwłaszcza jeżeli zatrudniasz się w korporacji. Wiele firm oferuje swoim pracownikom na przykład pakiety medyczne czy sportowe. Na jakie bonusy pracownicze można liczyć w pracy? Sprawdź.

Bonusy pracownicze to już nie tylko domena dużych firm, korporacji, sieci handlowych czy firm z branży IT. Coraz częściej bonusy pracownicze swoim pracownikom oferują także małe firmy i przedsiębiorstwa. To zachęta, by dany pracownik został w danej firmie na dłużej.

Eksperci z HR dodają, że bonusy pracownicze pozwalają także na większą motywację i zaangażowanie u pracowników.

Bonusy pracownicze. Jakie są?

Do bonusów pracowniczych zaliczamy najczęściej:

  • pakiety medyczne (tu wśród sieci medycznych, które podpisują kontrakty z firmami, najczęściej należą Luxmed i Medicover; istnieją różne pakiety dla pracowników, te najdroższe oferują najbardziej kompleksową opiekę medyczną, ale pracownikowi ściąga się wtedy więcej pieniędzy z pensji)
  • pakiety sportowe (tu najpopularniejsze są oczywiście Multisport i OK System, który od niedawna funkcjonuje pod nazwą Medicover Sport; podobnie jak w przypadku pakietów medycznych, mamy do czynienia z różnymi pakietami, oferującymi mniej lub więcej zajęć sportowych, zróżnicowana jest także częstotliwość uczęszczania na zajęcia, czyli np. wybierając tańszy pakiet, możemy pójść na zajęcia dwa razy w tygodniu, droższy umożliwia chodzenie na zajęcia fitness i siłownię codziennie)
  • kursy językowe (można również korzystać z kursów językowych, tu również pobierana jest nam z pensji niewielka kwota, a w zamian mamy dostęp do platform e-learningowych z kursami językowymi – zobacz też: Najlepsze platformy do nauki języków obcych. Sprawdź, jak z nich korzystać)
  • tańsze książki (niektóre firmy w ramach bonusów dodają pracownikowi kwotę, którą może on wykorzystać na zakup książek)
  • bilety do kina (niektóre firmy oferują swoim pracownikom bilety do kina)
  • owocowe dni (to bonus, który zdarza się głównie w dużych korporacjach z branży IT lub finansów, pracownicy dostają za darmo owoce)
  • wsparcie dietetyka (to zdarza się dużo rzadziej, ale niektóre firmy oferują taki właśnie bonus dla swoich pracowników)
Bonusy pracownicze mogą zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników, fot. Pixabay.com
Bonusy pracownicze mogą zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników, fot. Pixabay.com

Bonusy pracownicze. Kto może z nich korzystać?

Z bonusów pracowniczych najczęściej mogą korzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę. Nie zawsze są one udostępniane także osobom pracującym na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie  – to zależy od firmy. Portal Pracuj.pl przeprowadził jednak kiedyś badania, z których wynikało, że 8 na 10 pracowników zatrudnionych na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie nie dostało żadnego bonusa pracowniczego.

Inne bonusy dla pracowników

Wśród innych, bardziej naturalnych bonusów dla pracowników, można wymienić dofinansowanie do urlopu (tak zwane „wczasy pod gruszą”) lub też dopłata do okularów (dotycząca osób, które potrzebują okularów do pracy przy komputerze). Wysokość tych dopłat/dofinansowań jest ustalana indywidualnie przez firmę.

Niektórzy pracownicy mogą też dostać służbowy sprzęt, z którego naturalnie korzystają też do innych celów. To może być służbowy samochód, służbowy laptop czy telefon komórkowy.

Firmy oferują swoim pracownikom także bonusy świąteczne, na przykład dofinansowanie świąteczne lub bony Sodexo – bony, które można wykorzystać nawet w niektórych sklepach spożywczych.

Zobacz też:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here