Szukasz pracy i chcesz jak najlepiej wypaść? Pamiętaj, że pierwsze, co zobaczy Twój przyszły pracodawca, to Twoje curriculum vitae, czyli CV. Jak napisać dobre CV? Co zrobić, by skłonić pracodawcę, by zatrudnił właśnie Ciebie? Podpowiadamy.
Obecnie przy napisaniu dobrego CV mogą być pomocne różnego rodzaju szablony i kreatory. Dzięki nim napisanie CV stanie się dla Ciebie jeszcze prostsze.
Możesz też nie korzystać z szablonu, a sam przygotować CV, choćby w takich programach, jak Word czy Publisher.
Twoje CV. Co musisz wiedzieć?
Jest kilka kroków, które powinieneś zrobić, szykując się do napisania CV.
Krok 1. Przejrzyj oferty pracy. Wybierz takie, które najbardziej Cię interesują, spełniają Twoje oczekiwania i pozwolą Ci się w pracy rozwijać.
Krok 2. Kiedy już wybierzesz kilka spośród gąszcza ofert, przemyśl, co przyszły pracodawca może oczekiwać od swojego pracownika
Krok 3. Nigdy nie pisz tego samego CV pod różne firmy. Każde CV powinno być dobrane indywidualnie do firmy. To znaczy na przykład: aplikując na stanowisko sprzedawcy, warto zaznaczyć „umiejętność obsługi kasy fiskalnej”, nie wymieniaj jednak tej umiejętności, jeśli aplikujesz na stanowisko grafika komputerowego
Krok 4. Zanim zaczniesz pisać CV, wypisz na kartce swoje umiejętności. Możesz to zrobić z podziałem na kompetencje twarde i miękkie
Krok 5. Nie wypisuj wad. Przedstaw tylko swoje atuty. Możesz oczywiście zostać zapytany o wady podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale CV ma zachęcić pracodawcę, a nie go zniechęcić. No chyba że jakaś wada, jak upór, może przekształcić się w zaletę – na przykład upór w dążeniu do celu
Co musi zawierać CV?
Poniżej znajdziecie wszystkie elementy, z jakich powinno składać się Twoje CV:
- dane osobowe (imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail)
- zdjęcie (musi być wysokiej jakości, w eleganckim stroju, najlepiej wybrać zdjęcie do dokumentów, pod żadnym pozorem nie wstawiaj swojego zdjęcia z wakacji)
- wykształcenie
- doświadczenie zawodowe
- znajomość języków obcych (wraz z określeniem stopnia zaawansowania znajomości danego języka obcego, np. B2, C1 itd., można też dodać, jakie certyfikaty językowe posiadasz)
- kursy, szkolenia, certyfikaty
- wolontariat (możesz wspomnieć też o charytatywnej działalności czy działalności społecznej, to pokaże Twoją otwartość na potrzeby innych ludzi)
- hobby, zainteresowania (wpisz coś, co Cię rozwija, w żadnym wypadku nie wymieniaj takich rzeczy, jak oglądanie telewizji)
- klauzula o ochronie danych osobowych (bez tego Twoje CV może zostać odrzucone)
Zobacz też: Najlepsze platformy do nauki języków obcych. Sprawdź, jak z nich korzystać
Pamiętaj, że przy wymienianiu wykształcenia i doświadczenia zachowujemy odwróconą chronologię, to znaczy zaczynamy od ostatniego.
Pamiętaj, że im więcej kreatywności, tym lepiej. Oryginalne CV przyciągnie uwagę. Zdarzały się już zresztą takie pomysły, jak wykupienie billboardu i zamieszczenie na nim swojego CV. Ogromne CV przed siedzibą EMI Music Poland powiesił też znany YouTuber, Łukasz Jakóbiak. Po tej akcji odezwały się do niego dwie inne firmy.
Pamiętaj również o tym, że dobre CV to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu i zdobycia pracy. Jeżeli zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, przejrzyj swoje CV przed przybyciem na nią. Rekruterzy bardzo często pytają o aspekty i kwestie, które znaleźli w CV, a Twoim zadaniem będzie obronienie swoich atutów.
Zobacz też: