Bukiet ślubny będzie najprawdopodobniej Waszym najważniejszym bukietem w życiu. Co istotne, kupuje go pan młody pannie młodej, a pannie młodej bukiet ślubny powinien się podobać. Jak go wybrać? Jakie kwiaty pasują do bukietu ślubnego? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania związane z wyborem takiego bukietu.

Przygotowania do ślubu są jak maraton z przeszkodami – do zorganizowania jest tyle spraw, że łatwo o czymś zapomnieć. I obyście nie zapomnieli o bukiecie ślubnym, czyli bukiecie dla panny młodej. Jaki bukiet ślubny wybrać i kto go kupuje?

Bukiet ślubny. Kto go kupuje?

Zacznijmy więc od tego, kto kupuje bukiet ślubny. Według tradycji powinien to zrobić pan młody. To on powinien w dniu ślubu obdarować ukochaną bukietem kwiatów, który ta będzie mieć przy sobie przez całą uroczystość.

Bukiet ślubny. Jakie kwiaty? Przesądy

Jest też więcej przesądów na temat bukietów ślubnych. Na przykład to, że nie powinny znajdować się w nim róże, chyba że zostaną pozbawione kolców.

Zobacz też: Róże. Jak pielęgnować róże? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

W przypadku tzw. znaczeń, jakie niosą ze sobą kwiaty, w bukiecie ślubnym nie powinno być bratków i krokusów, bo symbolizują brak szczerości w uczuciach. Może się w nim natomiast znaleźć hiacynt, bo ten symbolizuje przywiązanie, a konwalię reprezentują piękno panny młodej. Z kolei fiołek to symbol wierności, a goździk to symbol czystej miłości. Mniej znany floks reprezentuje bycie razem. Ale to nie jedyne kwiaty, które mogą znaleźć się w ślubnym bukiecie. Irysy symbolizują zdrowie, kamelie – wdzięczność, a lilie – czystość. te ostatnie przepięknie wyglądają.

W przypadku bukietu ślubnego istotny jest też dobór odpowiednich kwiatów, fot. Pixabay.com
W przypadku bukietu ślubnego istotny jest też dobór odpowiednich kwiatów, fot. Pixabay.com

Bukiet ślubny. Jakie kwiaty? Co wybrać?

Eksperci twierdzą, że w przypadku bukietu ślubnego zdecydowanie lepiej zdecydować się na kwiaty sezonowe, bo co do innych, może być problem z ich dostępnością. A jakie kwiaty mamy do wyboru w poszczególnych porach roku?

  • wiosna: tulipany, hiacynty, jaskry
  • lato: piwonie, eustemy, dalie, frezje, hortensje
  • jesień: wrzosy, astry, słoneczniki, amarantusy
  • zima: tulipany, anemon, jaskier, bawełna

Ale wybieramy nie tylko kwiaty. Także „fason”, czyli ułożenie kwiatów. Na przykład arm bouquet to kwiaty układane na przedramieniu kobiety, berło to bukiet dużych kwiatów o długich łodygach (wyglądem przypominający właśnie berło).  Z kolei biedermaier to bukiet, układający się w kulkę, kaskada to bukiet „spływający”, a nosegay to bukiet w naturalnym stylu czy też  stylu boho. Jest jeszcze tzw. polna wiązanka (z polnych kwiatów, również w naturalnym stylu) i wachlarz (tu mamy nie tylko kwiaty, ale też różne ozdobne elementy).

Bukiet ślubny. Jakich kwiatów nie kupować?

Ze względów praktycznych w bukietach ślubnych powinno się unikać kwiatów barwionych sztucznie, ponieważ wówczas mogą  one łatwo zabrudzić suknię ślubną panny młodej.

Warto też skonsultować decyzję o wyborze bukietu z florystką, ponieważ tylko ekspert w tej dziedzinie ma wiedzę o tym, jakie gatunki kwiatów można łączyć, a jakie nie. Na przykład: narcyzów nie wolno łączyć z hiacyntami – wydzielają śluz, który szkodzi obu tym kwiatom.

Bukiet ślubny. Najpopularniejsze bukiety ślubne

Najczęściej w bukietach ślubnych używa się róż (oczywiście tych bez kolców), goździków, eustemy, hortensji, frezji i dalii.

Uważa się też, że kwiaty w bukiecie ślubnym powinny pasować do całego stylu wesela, ale niektórzy przymykają na to oko. W końcu są to kwiaty dedykowane pannie młodej i to jej powinny się podobać najbardziej.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here