Czkawka to coś, co przydarza nam się zwykle w najmniej odpowiednim momencie. Pół biedy, gdy jesteśmy sami i złapie nas czkawka. Gorzej, gdy jesteśmy wśród ludzi. Czkawka wcale tak łatwo nie przechodzi, nie da się jej ot tak wstrzymać i może wywołać zawstydzenie. Jak się pozbyć czkawki? Sprawdź.
Czkawka to odruch, w wyniku którego mamy do czynienia z mimowolnym wdechem ze skurczem mięśni międzyżebrowych i przepony, potem następuje zamknięcie głośni i wydobywa się specyficzny dźwięk, typowy dla czkawki. Nie da się tego powstrzymać ot tak. Choć oczywiście są sposoby na szybkie pozbycie czkawki i o tym właśnie dzisiaj.
Spis Treści
Czkawka – skąd się bierze?
Czkawka wcale nie musi być niczym niepokojącym. Zazwyczaj może być związana z jakimś utrudnieniem w procesie trawienia lub nadmierne i szybkie napełnienie żołądka, w wyniku którego połykamy dużo powietrza. Możliwość wystąpienia czkawki występuje też z powodu innych błahych powodów, jak na przykład:
- wypicie dużo bardzo zimnych lub bardzo gorących napojów
- ostre jedzenie
- napoje gazowane
- alkohol
Ale są też inne powody, jak na przykład:
- zmęczenie
- bezsenność
- zaburzenia depresyjne
- działanie substancji toksycznych, jak alkohol, nikotyna czy narkotyki
- zaburzenia elektrolitów
- hiperglikemia
- refluks i inne choroby jamy brzusznej
- stany zapalne
- działanie niektórych leków (zaliczają się do nich m.in. benzodiazepin, barbiturany czy leki sterydowe)
Częstotliwość tych mimowolnych „czkawkowych” odruchów oscyluje wokół od około dwóch na minutę, aż do takich, które zdarzają się co sekundę, wówczas jest to bardzo uciążliwe.
Czkawka u niemowląt
Czkawka zdarza się również u niemowląt, i to znacznie częściej niż u osób dorosłych. Czy jest to powód do obaw? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że organy niemowlęcia nie są w pełni wykształcone. Układ trawienny szybko się wypełnia, a dziecko je zwykle łapczywie i może też połknąć dużo powietrza. Stąd właśnie czkawka u niemowląt.
Dziecku można pomóc pozbyć się czkawki, kładąc je na brzuszku lub delikatnie klepiąc po plecach.
Czkawka u niemowląt może wystąpić też w przypadku wychłodzenia, więc warto je także okryć kocykiem.
Czkawka u niemowlaka ustąpi również wtedy, gdy podasz mu mleko z piersi.
Po co nam czkawka?
Według ekspertów i lekarzy czkawka to odruch, który wykształcił się na drodze ewolucji. Miał nas bowiem chronić przed zachłyśnięciem.
Czkawka. Czy można jej zapobiec?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. A nie, ponieważ czkawka pojawia się niespodziewanie, nie możemy przewidzieć jej wystąpienia. Dlatego też jedyne, co możemy zrobić, to spróbować się jej szybko pozbyć.
Czkawka. Jak się jej pozbyć?
Chociaż czkawce nie można zapobiec, to są jednak sposoby, dzięki którym możemy się w miarę szybko jej pozbyć.
Czkawka. Jak się jej pozbyć? Sposoby
- chwilowe wstrzymanie oddechu (czasami czynność trzeba kilkukrotnie powtórzyć, by okazała się skuteczna, ale skuteczna jest na pewno)
- wypicie dużej ilości chłodnej wody
- połknięcie łyżeczki cukru, miodu lub masła orzechowego
- prowokowanie kaszlu
- łagodny masaż powiek
- próba Vasalvy (polega na wydechu przy zamkniętych ustach i zatkanym nosie, nie powinieneś/powinnaś jednak robić tego sam(a) w domu, gdyż próba Vasalvy może wywołać omdlenie, szczególnie u osób z problemami kardiologicznymi)
Zobacz też: