Pandemia zmusiła nas do tego, byśmy większość czasu, niezależnie, czy się uczymy, czy pracujemy, spędzali przed ekranem monitora. Do tego dochodzi młode pokolenie, często uzależnione od mediów społecznościowych i gier i ci właśnie młodzi ludzie dodatkowo spędzają czas przed smartfonem również w czasie wolnym. Niestety, życie przed ekranem komputera i smartfona ma wiele negatywnych konsekwencji. Jakie to konsekwencje i co możesz zrobić? Odpowiadamy na te pytania.
Po przebudzeniu sięgamy po smartfon i sprawdzamy wiadomości na Facebooku, poranną kawę wypijamy przy telewizji śniadaniowej, w pracy godzinami wpatrujemy się w ekran komputera, łącząc się na telekonferencjach ze współpracownikami (zobacz też: Praca zdalna: plusy i minusy. To musisz wiedzieć!), a wieczorem relaksujemy się przy serialu na Netfliksie lub HBO.
Zobacz też: Netflix, HBO, a może…? Jaką platformę VOD wybrać?
Spis Treści
Życie przed ekranem. Jaką rolę odgrywa niebieskie światło?
Jednym z powodów, dla których jest tyle negatywnych konsekwencji życia przed ekranem, jest emitowanie przez urządzenia elektroniczne niebieskiego światła.
Choć wydziela je nawet słońce, wszechobecność wyświetlaczy urządzeń cyfrowych drastycznie zwiększyła nasz kontakt z tak zwanym promieniowaniem HEV (z ang. High Energy Visible Light). W niewielkiej ilości jest ono korzystne dla ludzkiego organizmu. Zwiększa bowiem naszą czujność i obniża senność. Jednakże długotrwały kontakt z niebieskim światłem może rozregulować nasz zegar biologiczny, utrudniając zasypianie i pogarszając jakość snu. Pogarsza się również nasz wzrok. Nie bez przyczyny eksperci zalecają więc, aby odkładać wszelkie urządzenia elektroniczne na dwie godziny przed położeniem się do łóżka.
Życie przed ekranem. Jakie ma konsekwencje?
Tak długotrwałe spędzanie czasu przed ekranem nie może pozostać bez negatywnego wpływu na nasz wzrok. Ale pogorszenie wzroku to tylko jedna z możliwych konsekwencji.
Konsekwencje życia przed ekranem
- pogorszenie się wzroku
- problemy z kręgosłupem, niewłaściwa postawa
- wycofanie z życia społecznego
- depresja i pogorszenie nastroju, zaburzenia natury psychicznej
- problemy ze snem, bezsenność
- otyłość, nadwaga
Życie przed ekranem. Co można zrobić, by uniknąć negatywnych konsekwencji?
Oczywiście możemy próbować szukać różnorakich rozwiązań, które pozwolą nam zniwelować skutki długotrwałego siedzenia przed ekranem
Życie przed ekranem. Możliwe rozwiązania
- samodyscyplina, ograniczenie siedzenia przed ekranem do niezbędnego minimum, na przykład: tylko czas pracy/nauki zdalnej plus godzina na obejrzenie serialu (9 godzin dziennie przed ekranem to i tak ponad trzecia doby!)
- regularne badanie wzroku (w przypadku pogorszenia się wzroku natychmiastowa konsultacja z okulistą), rozważenie operacji oczu laserem w przypadku poważnej wady wzroku
- wygospodarowanie godziny dziennie na aktywność fizyczną (sport to zdrowie i endorfiny, a to pozwoli nam odzyskać równowagę psychiczną i spalić zbędne kalorie – od siedzenia nic się nie zrobi!)
- częstsze kontakty bezpośrednie z ludźmi
Z badań wynika, że statystyczny Polak wpatruje się w ekrany (komputera i smartfona) przez 10 godzin i 26 minut dziennie. Łącznie daje to 159 dni w roku spędzonych przy komputerze, telewizorze, tablecie czy smartfonie.
Organizm często daje nam o sobie znać, gdy dana sytuacja go przerasta. Niestety, równie często zdarza nam się ignorować objawy zmęczenia oczu czy brak koncentracji, serwując sobie kolejną filiżankę kawy. Zdecydowanie jednak lepiej zacząć od zmiany trybu życia. Nawet jeśli większość z nas przerzuciła się na pracę zdalną.