Wczasy pod gruszą to dofinansowanie do naszego urlopowego wypoczynku. Jakie są  zasady przyznawania dodatku w ramach wczasów pod gruszą? Kto może takie dofinansowanie dostać i jaka jest wysokość kwoty takiego dofinansowania? Odpowiadamy na te pytania.

Nie ma znaczenia, kiedy weźmiesz urlop. Choć sama nazwa „wczasy pod gruszą” bardziej przypomina nam czasy PRL-u, to jednak wciąż jest to dodatek, z którego korzysta wielu pracowników. Jakie są zasady dofinansowania? Sprawdź.

Wczasy pod gruszą. Co to takiego?

Wczasy pod gruszą to dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego. Ogólna zasada jest taka, że pracownik bierze urlop, idzie na niego, a po zakończonymi wypoczynku składa odpowiedni wniosek i wypłacane mu jest dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą.

Wczasy pod gruszą. Kiedy mogę się o nie starać? Co trzeba zrobić?

Kiedy mogę się starać o dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą? Takie pytanie zadaje sobie wielu pracowników. A zatem:

  • najpierw sprawdź, czy Twój pracodawca założył ZFŚS, czyli Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Niestety, nie każdy pracodawca oferuje swoim pracownikom dodatek w postaci wczasów pod gruszą
  • musisz mieć umowę o pracę – jeżeli pracujesz na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, wczasy pod gruszą Ci nie przysługują
  • iść na urlop (wniosek o dofinansowanie można złożyć przed lub po urlopie)
  • złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą
  • czekać na wypłatę dofinansowania

Czym jest wspomniany wyżej Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?  To taka skarbonka firmowa, z której wypłacane są pieniądze na różne dodatki pracownicze i dofinansowania. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych powinien istnieć w każdej firmie, która zatrudnia więcej niż 50 osób. Firma, w której pracuje mniej niż 50 osób, nie musi posiadać tego rodzaju skarbonki. ZFŚS funkcjonuje także we wszystkich jednostkach samorządowych bez względu na liczbę pracowników oraz w zakładach budżetowych bez względu na liczbę pracowników (tu przykładem może być policja).

Wczasy pod gruszą. Zasady

Dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą można otrzymać bez względu na przepracowany staż pracy, kwalifikacje czy zajmowane stanowisko. Trzeba mieć jednak umowę o pracę, na czas określony (zobacz też: Umowa na czas określony. Zasady, warunki, co trzeba wiedzieć?) lub nieokreślony. Część kosztów zwraca się także emerytom i rencistom, którzy kiedyś pracowali w danej firmie.

Wczasy pod gruszą. Zasady przyznawania

  • trzeba pracować na umowie o pracę
  • trzeba mieć przepracowany taki staż, by móc pójść na co najmniej dwutygodniowy urlop (zatem przy umowie na okres próbny, nawet jeżeli to umowa o pracę będzie to niemożliwe
  • urlop musi trwać minimum 14 dni (10 dni roboczych i dwa weekendy)
  • nie ma znaczenia, czy spędzasz urlop w domu, czy wyjeżdżasz
  • należy złożyć odpowiedni wniosek, by otrzymać wypłatę

Wczasy pod gruszą. Wniosek

By otrzymać dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą, należy złożyć wniosek. Możesz to zrobić przed lub po urlopie.  Wniosek najczęściej dostępny jest w intranecie danej firmy lub w dziale HR. Jeśli nie, możesz skorzystać z naszej podpowiedzi i sam złożyć taki wniosek (oczywiście pod warunkiem, że w Twojej firmie jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych). A nasza podpowiedź poniżej.

By otrzymać dofinansowanie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek, fot. Pixabay.com
By otrzymać dofinansowanie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek, fot. Pixabay.com

 

Wniosek o dofinansowanie do wypoczynku w ramach „wczasów pod gruszą”

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyznanie dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na wypoczynek od ………. do ……….

Dochód miesięczny na jednego członka rodziny wynosi ………. netto miesięcznie.

Wczasy pod gruszą. Kwota

Jaką kwotę dostanę w ramach wczasów pod gruszą? To kolejne pytanie, jakie zadają sobie pracownicy. Niestety, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi.  Właśnie po to podaje się dochód miesięczny na jednego członka rodziny, by zróżnicować kwotę dodatku. Tym samym ubożsi dostają większy dodatek, a ci, którzy zarabiają więcej – dostają mniej.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here