Szczotka do masażu na sucho to ostatnio urodowy hit. Coraz częściej dostępna jest nie tylko w drogeriach, ale także w salonach kosmetycznych. Dlaczego szczotka do masażu to absolutny fenomen kosmetyczny ostatnich miesięcy? Co takiego daje masaż na sucho za pomocą szczotki? Odpowiadamy na te pytania.

Szczotka do masażu na sucho to ostatnio hit – coraz częściej polecany przez kosmetologów i masażystów. Co takiego może dać masaż na sucho za pomocą szczotki? Na czym polega jego fenomen?

Szczotka do masażu na sucho. Co to takiego?

Szczotka do masażu na sucho to szczotka wykonana z naturalnych materiałów – drewnianej rączki i włosia roślinnego – najczęściej wykonanego z kaktusa agawy.

Szczotkowanie na sucho to jeden z najstarszych sposobów pielęgnacji ciała na sucho. Tej metody używali w starożytności Chińczycy, stosowali ją też rdzenni Amerykanie (Czirokezi i Komancze). Ten sposób pięlęgnacji był też popularny u Japończyków, a do dziś wykorzystują go także Finowie, dla których to stały rekwizyt przy czerpaniu relaksu z saunowania (zobacz też: Sauna. Właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. To musisz wiedzieć!).

Szczotkowanie na sucho powraca do łask razem z modą na bycie eko i rosnącą popularnością medycyny ajurwedyjskiej, wedle której szczotkowanie na sucho, czyli „garshana” należy wykonywać codziennie o poranku, najlepiej jeszcze przed kąpielą.

Szczotkowanie na sucho staje się coraz bardziej popularne, fot. Pexels.com
Szczotkowanie na sucho staje się coraz bardziej popularne, fot. Pexels.com

Szczotkowanie na sucho. Właściwości, zalety. Dlaczego warto to robić?

Skąd taka popularność szczotkowania na sucho, co to nam daje i dlaczego warto to robić regularnie? Odpowiadamy poniżej.

Szczotkowanie na sucho. Właściwości i zdrowotne, kosmetyczne, zalety

 • dodaje energii, pobudza (niektórzy twierdzą, że to lepsze niż kawa)
 • uwalnia napięcia mięśniowe
 • pomocne przy różnego rodzaju dokuczliwych bólach
 • ujędrnia
 • usuwa cellulit
 • likwiduje złogi limfatyczne, które powstają przy noszeniu biustonosza
 • dobre na rozstępy
 • poprawia krążenie
 • wzmacnia układ odpornościowy
 • złuszcza martwy naskórek
 • odżywia mięśnie
 • zwalcza wrastanie włosków po depilacji woskiem

Szczotkowanie na sucho jest prostą, tanią metodą pielęgnacji (wystarczy kupić szczotkę, która kosztuje ok. 50-60 złotych), a bardzo skuteczną i dobrą nie tylko dla naszej skóry, ale także dla naszego zdrowia i lepszego funkcjonowania naszego organizmu. Może być nawet skuteczniejsze niż regularne wykonywanie peelingów.

Szczotka do masażu na sucho. Cena

Cena szczotki do masażu na sucho wynosi ok. 40-60 złotych. Można ją kupić w niektórych drogeriach i salonach kosmetycznych, w szczególności tych, które specjalizują się w depilacji ciała.

Szczotkowanie i masaż na sucho. Jak to robić prawidłowo?

Jak prawidłowo szczotkować ciało na sucho? Ruchy masujące powinny być wykonywane zawsze w stronę serca (jest to zgodne z przepływem limfy).  Zaczynamy od dołu, od masażu nóg, po czym kierujemy się ku górze, przez tułów aż do głowy i karku. Tam, gdzie znajdują się węzły limfatyczne (ramiona, łokcie, nadgarstki, biodra i kostki), wykonujemy ruchy okrężne lub tzw. ósemki.

By pobudzić ciało, wystarczą trzy ruchy w danej partii ciało. By doznać oczyszczenia, trzeba co najmniej siedem ruchów w jednej partii.

Szczotkowanie na sucho.  Efekty

Efekt wygładzenia będzie widoczny już po trzech takich masażach za pomocą szczotki na sucho. Mało tego efekt pobudzenia zauważycie codziennie rano, o ile zadbacie o kilkuminutowy masaż na sucho.

Szczotka do masażu na sucho. Jak o nią dbać?

O szczotkę do masażu na sucho trzeba dbać, bo mogą się na niej zbierać kurz i bakterie. Wystarczy ją raz w tygodniu przemyć ciepłą wodą z mydłem i pozostawić do samoistnego wysuszenia włosiem do dołu. Nie należy jej suszyć na kaloryferze.

 

Zobacz też:

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here