Skrzypokrzyw (czasem mówi się również skrzypokrzywa) to napar uwielbiany przez włosomaniaczki. I bynajmniej nie kupicie go w sklepach. Czym jest skrzypokrzyw? Jak działa? Jak przyrządzić taki napar i jak go pić? Odpowiadamy na te pytania.

Skrzypokrzyw to napar, który dziewczyny najczęściej stosują w jednym celu: by szybciej rosły włosy. A przecież nie raz i nie dwa zdarzyło nam się pójść do fryzjera i wrócić z krótszymi niż oczekiwane włosami albo z fryzurą, która kompletnie nam nie pasowała. Albo co gorsza, z niechcianą grzywką.

Zobacz też: Fryzury na wiosnę 2021. Oto najnowsze trendy

W takich sytuacjach chcemy jak najszybciej wrócić do dawnej długości  włosów. Ale to nie jest takie łatwe. Oczywiście, da się i są sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów, a jednym z nich jest regularne picie skrzypokrzywu.

Skrzypokrzyw. Co to takiego?

Skrzypokrzywu nie kupicie w sklepach, drogeriach ani nawet sklepach zielarskich. Skrzypokrzyw to żadne cudowne tabletki ani gotowa herbatka. Skrzypokrzyw sporządzamy same, a by to było możliwe, potrzebne są nam dwa rodzaje ziół: skrzyp i pokrzywa. Zaparzone razem, w jednym kubku, tworzą skrzypokrzyw.

Skrzypokrzyw. Jak przyrządzać?

Najskuteczniejsze będą te napary, które przyrządzamy z ziół, a nie z gotowych torebek z ziołami. Tyle że do tego trzeba mieć więcej czasu.

Mamy dwie możliwości. Jeżeli korzystamy z ziół w torebkach, to wystarczy, że wrzucimy obie torebki do kubka i zalejemy wodą (wrzątkiem). Jeśli natomiast korzystamy z ziół sypkich, to należy pamiętać, że ziele skrzypu gotujemy na małym ogniu przez 15 minut pod przykryciem, najlepiej od razu gotować skrzyp i pokrzywę razem pod przykryciem przez 15 minut.

Skrzypokrzyw. Właściwości

Skoro już wiemy, jak przyrządzać skrzypokrzyw, to pora przyjrzeć się właściwościom tego cudownego naparu.

Skrzypokrzyw.  Właściwości

 • przyspiesza wzrost włosów
 • może sprawić, że pojawią się tzw. baby hair (malutkie nowe włoski)
 • wzmacnia włosy (włosy stają się grubsze i bardziej lśniące)
 • niwelują podatność na łamanie się włosów
 • zmniejsza wypadanie włosów
 • działa moczopędnie
 • poprawia cerę

Jak widać, skrzypokrzyw ma też inne działania. Działa nie tylko na włosy, ale również poprawia stan naszej cery. Same plusy!

Skrzypokrzyw. Kuracja

Kuracja za pomocą tego naparu powinna trwać maksymalnie trzy miesiące. Po upływie tego czasu należy zrobić miesięczną przerwę. To samo dotyczy osób, które suplementują skrzyp w tabletkach, bo i takie suplementy coraz bardziej zyskują na popularności.

Kuracja za pomocą skrzypokrzywu nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące, potem należy sobie zrobić miesięczną przerwę, fot. Pexels.com
Kuracja za pomocą skrzypokrzywu nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące, potem należy sobie zrobić miesięczną przerwę, fot. Pexels.com

W czasie kuracji warto suplementować magnez i witaminę B, ponieważ skrzypokrzyw może powodować, że się one wypłukują. Pamiętaj, że tak samo (wypłukująco) działa kawa.

Skrzypokrzyw. Jak pić?

Napar ze skrzypokrzywu można pić raz dziennie, najlepiej nie na sam wieczór, ponieważ skrzypokrzyw może działać również moczopędnie. Skrzypokrzyw ma gorzkawy smak i niektórzy wolą go pić, dodając uprzednio łyżeczkę miodu. Pamiętaj, że miodu nigdy nie dodajemy do wrzącej wody.

Skrzypokrzyw. Przeciwwskazania

Dla ostrożności warto też spojrzeć i przeanalizować przeciwwskazania do picia skrzypokrzywu.

Skrzypokrzyw. Przeciwwskazania

 • choroby nerek
 • zaburzenia pracy serca
 • dna moczanowa
 • przyjmowanie niektórych lekarstw (zaliczamy do nich: lit, diuretyki czy digoksynę)
 • niski poziom magnezu i witaminy B

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here