Planujesz zakup samochodu? Musisz to dobrze przemyśleć. Samochód to duża inwestycja i jeżeli ma Ci służyć przez lata, to warto rozważyć dokładnie, jaki samochód wybrać. Jest kilka kryteriów na które musisz zwrócić uwagę. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

By wybrać TO auto, które będzie z Tobą przez długie lata, musisz się dobrze zastanowić. Nie zawsze będzie to samochód marzeń, bo dochodzi jeszcze jedna kwestia: cena. Samochód to wcale niemały wydatek i przeważnie oszczędzamy na niego również długie lata.

Jakie kryteria musisz wziąć pod uwagę przy wyborze samochodu?

Niżej po kolei omówimy wszystkie wyżej wymienione kryteria.

Wybór samochodu. Cena

Pierwsza rzecz, którą musisz sobie ustalić, to budżet, jaki zamierzasz przeznaczyć na samochód. Nie wydawaj ponad stan, bo wpędzisz się w długi.

Samochód to duży wydatek i niektórzy kupują go na raty. Zastanów się jednak, czy nie lepiej „przetrzymać” i najpierw trochę zaoszczędzić niż pakować się w pożyczki lub kredyty. Warto dodać w tym miejscu, że samochód z czasem może się psuć i niewykluczone, że po jakimś czasie trzeba będzie go wymienić na nowy. To chyba nie do końca dobra perspektywa, by zostać bez samochodu, za to z kredytem na niego?

Jeśli samochód ma Ci posłużyć przez lata, to lepiej dobrze przemyśleć jego wybór, fot. Pixabay.com
Jeśli samochód ma Ci posłużyć przez lata, to lepiej dobrze przemyśleć jego wybór, fot. Pixabay.com

Cena samochodu zależy również od tego, z jakiej „półki” wybieramy. Nowy samochód kosztuje minimalnie około 30-40 tys. złotych, w zależności od marki.

Kolejny czynnik, od którego zależy cena to to, czy wybieramy samochód używany czy nowy.

Wybór samochodu. Używany czy nowy?

Poniekąd to, czy wybierzemy używamy czy nowy samochód, dyktuje nam budżet. Wiadomo, że samochody używane są tańsze i mogą nam jeszcze trochę posłużyć, ponieważ przeważnie są w dobrym stanie.

Ta decyzja (decyzja o wyborze używanego auta) może się jednak z czasem okazać zgubną, dlatego że samochód, który nie jest prosto z salonu, może mieć jakieś wady ukryte, których nie zauważymy przy wstępnych oględzinach. Dlatego też zaleca się osobom przymierzającym się do zakupu używanego samochodu, żeby na takie oględziny poszły z ekspertem lub mechanikiem, który zna się na rzeczy. Niektórzy wybierają też możliwość skorzystania z rzeczoznawcy. W każdym razie lepiej zawczasu, czyli jeszcze przed zakupem, sprawdzić stan techniczny takiego samochodu.

Zobacz też: Czy warto sprawdzić stan techniczny auta przed zakupem? Znamy odpowiedź!

Wybór samochodu. Z Polski czy z zagranicy?

Z zagranicy najczęściej sprowadzamy luksusowe auta. Ale tu dochodzi jeszcze koszt sprowadzenia samochodu.

Według raportu Clicktrans sprowadzenie samochodu z zagranicy do Polski kosztowało w 2020 średnio 1378 zł. Jest to taniej o 3 proc. w porównaniu do 2019 roku, wtedy średni koszt wyniósł 1414 zł.

Marka samochodu

Niektórzy są przywiązani do konkretnych marek. Renomę zdążyły sobie wyrobić takie marki, jak na przykład: volkswagen, ford, audi czy mercedes.

Do najpopularniejszych marek na świecie (dane z 2019 roku) należą: toyota, volkswagen, ford, honda, nissan, hyundai, chevrolet, kia, mercedes i bmw.

Powstaje też pytanie o półkę danej marki. Niektóre marki produkują droższe samochody, więc wszystko zależy od Twojego budżetu. Niska pozycja mercedesa i bmw może wynikać właśnie stąd, że to samochody z wyższej półki i droższe, a zatem nie stać na nie przeciętnego użytkownika.

Rodzinny czy na własny użytek?

Wszystko zależy od tego, jak i z kim podróżujesz. Oczywiście, możesz kupić toyotę yaris albo smarta, który wygląda jak pół samochodu, ale… Jeżeli samochód ma posłużyć całej rodzinie, to szybko zorientujesz się, że jest po prostu za mały i trzeba wymienić go na większy. Dlatego lepiej od razu zastanowić się, jakim celom ma on służyć i kto będzie nim podróżował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here