PayEye, czyli nowoczesna technologia płacenia okiem. W czasach, gdy rośnie popularność transakcji bezgotówkowych, powstają kolejne pomysły, jak można płacić. A jednym z nich jest płatność okiem. Tylko czy rzeczywiście działa bez mrugnięcia okiem? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o płaceniu za pomocą… oka.

PayEye to fintech, który opracował pierwszy na całym świecie komercyjny, ekosystem płatniczy, opierający się na biometrii tęczówki oka.

Na ten ekosystem składają się autorskie, innowacyjne terminale płatnicze POS, portfel elektroniczny dla użytkowników oraz algorytmy przetwarzające tęczówkę na wzorzec biometryczny.

Płacąc payeye, nie potrzebujesz portfela, karty płatniczej, zegarka czy telefonu, wystarczy tylko jedno spojrzenie.

PayEye ma też inną zaletę: zerowy współczynnik fałszywych odrzuceń. Dzięki temu ma być może także szansę, by w przyszłości zastąpić dotychczasowe formy uwierzytelniania użytkownika.

Pierwsza faza projektu pilotażowo jest realizowana we Wrocławiu oraz okolicznych miejscowościach. Dlaczego tylko tam? Powód jest prozaiczny: twórcy startupu pochodzą z Wrocławia.

PayEye. Jak to działa?

PayEye polega na tym, że płacimy za pomocą oka. Wykorzystuje się przy tym, jak już wspomnieliśmy, biometrię tęczówki.

Taka metoda płatności gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ tęczówki oka nie da się ani ukraść, ani podrobić.

Przyłożenie do terminala np. zdjęcia czyjegoś oka także nic nie da, urządzenie jest bowiem zabezpieczone przed taką próbą oszustwa. Cały proces płatności odbywa się zupełnie bezdotykowo – wystarczy dosłownie spojrzenie w stronę terminala.

Brzmi niewiarygodnie, jak z filmu science fiction? Już niedługo może to być jedna z bardziej popularnych form płatności.

PayEye. Jak zacząć?

Potrzebne są dwa kroki:

Krok 1. Założenie konta online (tu poddawani jesteśmy weryfikacji, a samo PayEye podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego)

Krok 2. Stworzenie osobistego wzorca – chodzi tutaj o jednorazowe stworzenie indywidualnego wzorca na bazie tęczówki oka, odbywa się to bezdotykowo – albo w placówkach partnerskich, albo w Twoim domu – potrzebny jest do tego specjalny terminal. Wzorzec tworzy się praktycznie dopiero przed pierwszą płatnością.

I gotowe!

PayEye.  Gdzie można płacić okiem?

Na razie płatność okiem możliwa jest w prawie 120 miejscach w tym regionie. Liczba miejsc, w których można dokonywać płatności okiem stale rośnie. Ale całkiem możliwe, że już niedługo płatność okiem będzie możliwa w całej Polsce, a może nawet za granicą.

W kolejnych etapach projekt PayEye dostępny będzie w innych miastach i w innych krajach. Od 7 kwietnia 2021 roku PayEye będzie dostępne w specjalnej aplikacji na telefon.

Zobacz też: Najlepsze aplikacje przypominające o piciu wody. Oto lista

Fintech z Wrocławia w II kwartale 2021 roku zapowiada też mocne wejście do e-commerce.

Wystarczy spojrzeć, by dokonać płatności, fot. Pixabay.com
Wystarczy spojrzeć, by dokonać płatności, fot. Pixabay.com

I tak można płacić okiem już w:

  • MPK Wrocław
  • we wrocławskim aquaparku
  • na lodowisku przy Stadionie Wrocław
  • punktach usługowych
  • stacjach benzynowych
  • delikatesach
  • myjniach samochodowych
  • obiektach branży rekreacyjnej

Obecnie trwają przygotowania i testy nowych rozwiązań, które zostaną udostępnione m.in. właścicielom sklepów internetowych. Premiera rozwiązania opartego o biometrię planowana jest na drugi kwartał 2021 roku.

PayEye ma dać szerokie spektrum możliwości. Aplikacja w telefonie może się przydać, ale docelowo może być tak, że telefon nie będzie nawet potrzebny, a zakupy można będzie zrobić tylko… spojrzeniem.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here