Dostałe(a)ś prezent, który kompletnie Ci nie pasuje? A może jest to coś, co już masz? Jak się zachować wobec osoby, która nam taki prezent podarowała? Odpowiadamy na to pytanie i podajemy możliwe rozwiązania.
Nietrafiony prezent nie cieszy. Pojawia się pytanie: jak zareagować? Czy dać bliskiej osobie znać, że nie sprawił nam radości, czy też udawać, że wszystko jest w porządku? Jak się zachować? Jest kilka możliwych rozwiązań w takiej sytuacji, choć wiele też zależy od prezentu, jakim zostaliśmy obdarzeni.
Zobacz też: Nietrafione prezenty. Tego nigdy nie kupuj na prezent!
Na przykład co zrobić, jeżeli ktoś podarowuje nam… zwierzę? Tyle mówi się o tym, że zwierzęta nie powinny być kupowane na prezent, a być odpowiedzialną decyzją przyszłego właściciela, który jednak bierze na siebie utrzymanie zwierzęcia, jednak wciąż takie sytuacje się zdarzają. To chyba najtrudniejsza do rozwiązania sytuacja. Bo jeśli odmówimy przyjęcia prezentu, rozczarowana druga osoba może przekazać zwierzę do schroniska. Jeśli jednak taki prezent przyjmiemy, to bierzemy na siebie całą odpowiedzialność z tym związaną. Tu dylemat jest największy i praktycznie nie do rozwiązania.
Ale są też łatwiejsze rozwiązania, w przypadku innych prezentów.
Spis Treści
Mówić czy nie mówić, że prezent jest nietrafiony?
Tu można przyjąć kilka opcji:
- powiedzieć o tym w sposób, który nie urazi drugiej osoby, na przykład: „och, to świetna książka, niedawno ją czytałam, ale z chęcią przeczytam ją jeszcze raz”
- powiedzieć o tym w sposób sugerujący możliwość wymiany prezentu: „och, akurat mam to DVD”, licząc na to, że druga osoba zaproponuje, że wymieni prezent na inny (oczywiście, tu wiele zależy od tego, czy zachowała paragon)
- nie mówić o tym w ogóle, udając, że wszystko jest w porządku
To, którą opcję przyjmiesz, powinno zależeć od tego, jak dobrze znasz tę drugą osobę i jakie relacje Cię z nią łączą. Jeżeli jesteście blisko, to liczy się szczerość i ta druga osoba nie powinna się obrazić, jeśli coś pójdzie nie tak.
Co zrobić z nietrafionym prezentem?
A jeżeli wybrałaś ostatnią opcję, czyli opcję niemówienia o tym, że coś jest nie tak, to co zrobić z nietrafionym prezentem? Pod żadnym pozorem nie próbuj sprzedać danego przedmiotu za pośrednictwem portali społecznościowych, takich jak Facebook. Jest bardzo duża szansa, że Twój znajomy to zauważy. Nawet jeżeli publikujesz post na zamkniętej grupie, ale grupa ta jest publiczna, to Twój post będzie widoczny dla wszystkich Twoich znajomych. Dlatego dużo lepszym wyborem będą portale takie jak olx.pl czy Allegro. Wówczas pod anonimowym nickiem możesz próbować sprzedać dany przedmiot.
Inną możliwością jest przekazanie danej rzeczy na cele charytatywne, na przykład do domu dziecka. W przypadku książek, DVD czy gier planszowych można też taki prezent oddać do biblioteki.
W Stanach Zjednoczonych jest nawet zwyczaj regifting party, czyli imprez polegających na wymianie nietrafionych prezentów wśród przyjaciół. Gdybyśmy chcieli jednak taki zwyczaj przenieść na polskie podwórko, to należy pamiętać, by na takie imprezy nie zapraszać znajomych, od których mamy nietrafiony prezent.
Jak uniknąć nietrafionych prezentów?
Nie ma stuprocentowej pewności, że unikniesz nietrafionego prezentu, ale: jeżeli utrzymujesz silne więzi z danymi osobami, to zapewne rozmawiacie o swoich marzeniach, pragnieniach, zainteresowaniach. Jeżeli dana osoba je zna, to jest mniejsze prawdopodobieństwo, że kupi coś chybionego na prezent.
Zobacz też: