Nawilżanie skóry to rytuał, o którym nie powinnyście zapomnieć! Co ciekawe, nawilżanie to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, w tym kremów nawilżających, ale także odpowiednia dieta. Jak odpowiednio nawilżać skórę? Sprawdź.
Nawilżanie skóry to bardzo ważny proces. Oczywiście, osoby ze skórą tłustą i mieszaną muszą uważać, by nie przesadzić – dla ich rodzaju cery to niewskazane. Nie znaczy to jednak, że te osoby nie muszą dbać o nawilżanie skóry. W ich przypadku brak odpowiedniego nawilżenia też może doprowadzić do problemów, np. do problemu rozszerzonych porów.
Oczywiście, każdy krem, nawet ten nawilżający dobieramy odpowiednio do naszego rodzaju skóry. Dobór kosmetyków najlepiej skonsultować z kosmetologiem. Zawsze możemy też doradzić się ekspertki w danym sklepie.
Spis Treści
Nawilżanie skóry. Dlaczego to takie ważne?
Przede wszystkim, nie możemy doprowadzić do tego, by skóra była odwodniona i sucha. A woda odgrywa bardzo dużą rolę w transporcie substancji aktywnych do dalszych warstw skóry. Tym samym nawet najlepszy krem nie pomoże, jeżeli nasza skóra będzie odwodniona. Woda jest także konieczna do tego, by proces usuwania martwych komórek przebiegał prawidłowo.
Kiedy mamy szczególne problemy z nawilżeniem skóry? W szczególności latem i zimą. Latem, bo jesteśmy wystawieni na mocniejsze działanie słońca, a zimą z uwagi na sezon grzewczy.
Podsumowując: co dzieje się przy braku odpowiedniego nawilżenia?
- skóra traci blask
- skóra jest przesuszona
- substancje aktywne nie docierają do głębszych warstw skóry
- skóra szybciej się starzeje
- skóra wolniej się regeneruje
Nawilżenie skóry. Jak rozpoznać, że skóra jest przesuszona?
Sugerować nam może o tym kilka objawów:
- szorstkość skóry
- podrażnienia
- uczucie ściągnięcia skóry
- zmatowienie skóry
A jak sobie z tym radzić? O tym poniżej.
Nawilżenie skóry. Jakich kosmetyków używać, by nawilżyć skórę?
Przede wszystkim istotne jest używanie kremów nawilżających. W przypadku osób z cerą mieszaną i tłustą, nawilżające kosmetyki stosujemy przede wszystkim na noc. A oprócz kremów warto stosować również dwa razy w tygodniu maseczki o działaniu nawilżającym. Niektóre z nich można zrobić nawet samodzielnie, wykorzystując drogocenne składniki niektórych produktów spożywczych.
A na co warto zwracać uwagę przy wyborze kremów nawilżających?
Takie kremy powinny składać się z dwóch rodzajów składników. Chodzi o składniki hydrofilowe i składniki hydrofobowe. Składniki hydrofilowe wiążą wodę, a składniki hydrofobowe zapobiegają jej utracie. Jakie to składniki?
- składniki hydrofilowe: kwas hialuronowy, gliceryna, arginina, algi, kolagen, aloes, mocznik
- składniki hydrofobowe: oleje naturalne, masło shea, ceramidy
A skoro już jesteśmy przy olejach naturalnych: takie oleje w niewielkich buteleczkach można zakupić w prawie każdej drogerii. Do tych, które mają działanie nawilżające, należą: olej migdałowy, olej jojoba, olej arganowy, olej awokado, olej z wiesiołka.
Nawilżenie skóry. Dieta
Za nawilżenie skóry odpowiada również dieta i… picie wody. Regularne picie wody to coś, o czym powinniśmy pamiętać, a niejednokrotnie – niestety – zapominamy.
Powinniśmy pić minimum 1,5-2 litry dziennie. W przypadku osób aktywnych fizycznie, nawet więcej. Pamiętajmy, że w czasie wysiłku pocimy się, a tym samym organizm się odwadnia. To dlatego tak ważne w czasie każdego treningu jest regularne uzupełnianie płynów.
Regularne picie wody to tzw. nawadnianie skóry od środka. Jeżeli o tym nie pamiętasz sama z siebie, to warto zainstalować sobie aplikacje w telefonie przypominające o piciu wody. Obecnie na rynku technologicznym jest wiele takich aplikacji.
Pamiętaj również o diecie bogatej w kwasy Omega -3 i -6. One również przyczyniają się do odpowiedniego nawilżenia organizmu.
Zobacz też:
- Rozszerzone pory. Czy jest na to sposób? Jak sobie z tym radzić?
- Pyłek pszczeli. Jakie ma właściwości zdrowotne?
- Dopada Cię przeziębienie? Oto najlepsze naturalne metody na odporność