Czy określone produkty, owoce lub warzywa, mogą wpływać na nasz nastrój i samopoczucie? Okazuje się, że tak. „Jesteś tym, co jesz” – mówi znane powiedzenie. Ale nie chodzi tylko i wyłącznie o nasz stan zdrowia, lecz także o to, jak się czujemy – czy jesteśmy radośni, czy smutni.

Emocje są naturalną częścią życia, a to, co jemy, ma wpływ na to, jak się czujemy. Choć może brzmieć to abstrakcyjnie, wszystko zależy od działania poszczególnych składników, witamin, soli mineralnych. Nawet niewielka zmiana diety może spowodować zmiany w naszych mózgach, z kolei to ma wpływ na nastrój i emocje.

Jaka jest relacja poszczególnych produktów i zawartych w nich składników i emocji? Jak radzić sobie ze smutkiem i depresją. O tym poniżej.

Wahania nastroju

Pokarmy, które są dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika, świetnie pomagają złagodzić wahania nastroju. Wśród produktów, które pomagają na wahania nastroju, można wymienić cukier trzcinowy, owies, fasolę, jabłka i marchew.

Warto również sięgać po produkty o dużej zawartości witaminy D. Spore ilości witaminy D znajdziemy w rybach, takich jak węgorze, śledzie, dorsze, łososie. Ale witamina D znajduje się nie tylko w rybach. Jest także w żółtym serze, mleku i jogurtach naturalnych.

Niektóre owoce i warzywa mogą poprawić nastrój, fot. Pixabay.com
Niektóre owoce i warzywa mogą poprawić nastrój, fot. Pixabay.com

 

Depresja, przygnębienie

Jeśli czasami doświadczasz stanów depresyjnych, lękowych, niepokoju, przygnębienia, smutku lub podobnych emocji, sprawdź, czy nie masz za mało kwasów tłuszczowych omega 3. Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 są: ryby, siemię lniane, orzechy włoskie, awokado i produkty pełnoziarniste. Niektóre badania wykazały również, że istnieje związek między stanami depresyjnymi a niskim spożyciem kwasu foliowego. Znajdziemy go w orzechach, owocach, warzywach (w szczególności ciemnolistnych warzywach), roślinach strączkowych i także w awokado, które należy do superfoods.

Smutek, niepokój

W swojej diecie zdecyduj się na tzw. comfort food. A co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? To po prostu jedzenie przynoszące komfort psychiczny.

Oprócz tego warto sięgnąć po gorzką czekoladę, która zawiera dużo magnezu – również mającego wpływ na poprawę nastroju i ukojenie nerwów, uspokojenie.

Ponadto gorzka czekolada wspomaga produkcję dopaminy. Wydziela się także fenyloetyloamina – to ten sam hormon, który wydziela się w sytuacji, gdy jesteśmy zakochani.

Podobne działanie do czekolady będą miały także: chilli (dlatego często możemy spotkać się nawet z czekoladą  z chilli), wanilia i lawenda.

Zobacz też: Papryka jako przyprawa i papryczki chilli. Jakie mają właściwości zdrowotne?

Napięcie i stres

Wanilia i lawenda mogą także łagodzić napięcie i stres. By zredukować stres, warto wyeliminować ze swojej diety wszelkie używki, m.in. alkohol i tytoń. Ogranicz także kawę, jeżeli chcesz się pozbyć dodatkowych pobudzaczy i impulsów do niepokoju.

Warto wyłączyć ze swojej diety także: sztuczne słodziki, sól, nabiał, mięso (zwłaszcza przetworzone mięso, takie jak szynka, bekon itp. Cukier można zastąpić ksylitolem lub stewią.

Przemęczenie, wyczerpanie, przepracowanie

Osoby stosujące diety nisko-węglowodanowe mogą częściej odczuwać zmęczenie, więc może być konieczne zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów. Warto włączyć więc do swojej diety produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce i warzywa.

Najlepiej w ogóle wykluczyć ze swojej diety sól, cukier, kofeinę, alkohol, tytoń oraz wyeliminować wszystkie przetworzone produkty spożywcze.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here