Czeka Cię wybór łóżka do sypialni? To masz przed sobą bardzo ważną  decyzję. Bo łóżko to miejsce, w którym spędzamy całkiem sporo czasu. Śpimy, czytamy, oglądamy telewizję i uprawiamy seks. Dlatego wybór łóżka powinien być dobrze przemyślany. Gdzie nam będzie wygodnie i komfortowo? Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając łóżko do sypialni? Odpowiadamy na te pytania.

Jakie łóżko wybrać? Wszystko zależy od tego, czy śpisz w nim sama, czy z kimś. W końcu najważniejszym kryterium jest wielkość łóżka. Oczywiście, nawet para  może spać na niewielkiej sofie. Jest wtedy blisko i intymnie.  Ale czasem też trzeba się wyspać. I dlatego lepiej wybrać łóżko większe aniżeli mniejsze.

Łóżko. Jaki rozmiar wybrać?

Jakie więc rozmiarowo łóżko powinniśmy wybrać. Zacznij od zmierzenia miejsca w sypialni, na ile centymetrów łóżko może być długie, a na ile szerokie. To bardzo ważne, bo od tego zależy, czy wybrane przez nas łóżko po prostu się zmieści.

W dalszej kolejności przemyśl, jak duże powinno być łóżko, żebyście oboje się w nim czuli komfortowo. Przyjmuje się, że łóżko na jedną osobę minimalnie powinno mieć 80 centymetrów szerokości, a łóżko dla dwojga co najmniej 140 centymetrów.

Najczęściej występujące wymiary dla łóżek jednoosobowych: 80×200 cm, 90×200 cm, 100×200 cm i 120×200 cm

Najczęściej występujące wymiary dla łóżek dwuosobowych: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm, 200×220 cm

Gdzieniegdzie istnieje również możliwość zamawiania łóżek o indywidualnych wymiarach.

Rozwiązaniem może być też wybór narożnika, a odpowiedni narożnik zmieści się nawet w małej kawalerce.

Łóżko powinno dawać nam komfort snu, fot. Pexels.com

Łóżko. Rodzaje

I tu właśnie powinieneś/powinnaś przemyśleć, jaki rodzaj łóżka Ci najbardziej odpowiada. Możesz wybrać:

  • sofę
  • wersalkę
  • tapczan
  • łóżko sypialniane

W przypadku trzech pierwszych najczęściej decyduje design, kolorystyka i grubość materaca. Natomiast w przypadku łóżek sypialnianych, do wyboru mamy

  • łóżka drewniane
  • łóżka metalowe
  • łóżka tapicerowane
  • łóżka kontynentalne

Zagłówek. Czy to takie ważne?

Niektórzy twierdzą, że przy wyborze łóżka warto zwrócić również uwagę na to, czy ma ono zagłówek. Może to być szczególnie ważne dla osób, które lubią w łóżku pracować przy laptopie i czytać książki. Czasami zagłówek można dokupić później, osobno.

Wysokość łóżka

Nie bez znaczenia jest również wysokość łóżka – materac powinien się znajdować na wysokości 40-50 centymetrów. Okazuje się, że nawet wysokość łóżka może mieć znaczenie dla naszego kręgosłupa. By dowiedzieć się, czy łóżko ma dobrą wysokość, wystarczy, że przeprowadzisz test – usiądziesz na nim i zobaczysz, czy kolana są ugięte w kącie prostym i czy stopy dotykają podłogi. Jeśli tak, wysokość danego łóżka jest prawidłowa.

Jak dobrać łóżko do wystroju?

Podpowiadamy: do sypialni w stylu retro najlepiej wstawić łóżko stylizowane na stare albo po prostu łóżko drewniane. Dobrze sprawdzi się również tradycyjna wersalka. Do wnętrz w stylu minimalistycznym najlepiej pasują niskie łóżka bez wezgłowia. Z kolei we wnętrzu boho doskonale komponuje się kolorowa wersalka w różnorakie wzory. Łóżko całkowicie białe będzie pasować do stylu shabby chic. Z kolei czerń najlepiej sprawdza się we wnętrzach w stylu rustykalnym.

Jeżeli masz taką możliwość, to podczas wybierania łóżka w sklepie meblowym usiądź na nim i sprawdź na sobie, czy to łóżko jest wygodne. Bo takiego zakupu lepiej nie żałować.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here