Jak stworzyć dziecku odpowiednie miejsce do nauki? Co powinno się uwzględnić? Jak to zrobić, by dziecko mogło się efektywnie uczyć? Odpowiadamy na te pytania. Zobacz, co musisz wiedzieć.

Dziecko, by mogło efektywnie się uczyć, powinno mieć stworzone odpowiednie miejsce do nauki. Takie, w którym będzie mogło się skoncentrować. Co najważniejsze, musisz umieć tak urządzić pokój dziecku, by była w nim zarówno przestrzeń na zabawę i hobby, jak i na miejsce do nauki.

Jak to zrobić? Jak stworzyć dziecku odpowiednie miejsce do nauki? Oto nasze propozycje, które możesz uwzględnić w urządzaniu dziecku takiej przestrzeni.

Dziecko musi mieć swój pokój

Zacznijmy od tego, że dziecko musi mieć tak urządzony swój pokój, by była w nim przestrzeń do nauki. Nie powinnaś kazać dziecku uczyć się w kuchni przy stole czy przy stole w salonie, bo na przykład w dziecięcym pokoju nie ma biurka. Dziecko musi mieć taką przestrzeń w swoim miejscu, a więc w swoim pokoju.

Zacznij od zakupu odpowiedniego biurka

Nie wybieraj byle jakiego. Nie kupuj zwykłego stołu czy stolika. Nie wybieraj też stolika, który można przysunąć do sofy. Nauka przy łóżku to nie nauka. Dziecko musi mieć swoje własne miejsce do nauki przy biurku. Z kolei biurko powinno być wyposażone w szafkę i szufladę tak, by dziecko mogło w nim schować zeszyty, podręczniki, szpargały, notatki i artykuły papiernicze, potrzebne do lekcji, a czasem także do zabawy.

Kup odpowiednie krzesło

Na zakupie biurka się nie skończy. Musisz też kupić odpowiednie, najlepiej ergonomiczne krzesło. Dlaczego ergonomiczne? Ponieważ takie krzesło zapobiegnie skrzywieniu kręgosłupa i „zadba” o odpowiednią postawę Twojego dziecka. A zdrowie jest przecież najważniejsze.

Ergonomiczne krzesło to takie, które ma możliwość regulacji, ma też wyprofilowane oparcie. Wybierz ergonomiczne krzesło zwłaszcza jeżeli Twoje dziecko dużo czasu spędza przed komputerem.

Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy przeważnie nauka odbywa się zdalnie (zobacz też: Lekcje zdalne. Trudności i problemy. Jak pomóc dziecku?)

„Mimowolne” pomoce naukowe

Stwórz tak przestrzeń w pokoju swojego dziecka, by mogło ono mimowolnie się uczyć. Co powiesz na przykład na tapetę przedstawiającą mapę świata dla małego podróżnika?

Tablice

Warto też zainwestować w coś takiego, jak tablice. Do wyboru w sklepach są już nie tylko tablice korkowe, które na pewno się przydadzą, ale też tablice przypominające te ze szkoły, ale takich rozmiarów, by mogły swobodnie zmieścić się w pokoju. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko może nie chcieć takiej tradycyjnej tablicy, gdyż może ona mu się kojarzyć zbytnio ze szkołą.

Warto też zainwestować w dodatkowe pomoce naukowe i kupić na przykład tablicę - czy to korkową, czy taką tradycyjną, fot. Pexels.com
Warto też zainwestować w dodatkowe pomoce naukowe i kupić na przykład tablicę – czy to korkową, czy taką tradycyjną, fot. Pexels.com

Zrób półki

Zrób półki na książki. Dzięki temu będzie gdzie pomieścić gry planszowe, podręczniki i lektury.

Pamiętaj o oświetleniu

Tablice i pomoce naukowe to jedno, ale nie można również zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Dzieci nie zwracają na nie uwagi, ale musisz mieć świadomość, że jeżeli Ty sam nie przypilnujesz, żeby dzieci dbały o wzrok, to z czasem (za kilka albo kilkanaście lat) może to się skończyć koniecznością operacji albo bardzo dużą wadą wzroku.

Dzieci powinny mieć lampkę na biurku, przy łóżku (tam, gdzie czytają) i duże, jasne oświetlenie górne (lampa sufitowa). Poleca się kupowanie żarówek LED-owych, ponieważ są energooszczędne.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here