Zamierzasz biegle władać nowym językiem obcych? Wybierasz się w podróż i musisz szybko przyswoić nowy język obcy? Zobacz, jak efektywnie uczyć się języków obcych. Oto najlepsze metody.
Niektórym nauka języków obcych idzie łatwo, innym trochę gorzej. Bez względu na to, w której grupie się znajdujesz, nie musisz się załamywać. Każdy może nauczyć się języka obcego, bo w końcu dla chcącego nic trudnego. Zatem: wystarczy tylko chcieć…
… i zastosować się do kilku metod, dzięki którym nauka języka obcego przyjdzie Ci stosunkowo łatwo. Jakie to metody/sposoby?
Spis Treści
Ucz się systematycznie!
Najważniejsze to systematyczna nauka. Nie da się nauczyć języka obcego, jeżeli do nauki wracasz po dwóch tygodniach. Raz, że nie pamiętasz już tego, czego nauczyła(e)ś się dwa tygodnie wcześniej, dwa, że kompletnie nie jest to skuteczne ani efektywne.
Ucz się systematycznie, choćbyś mogła/mógł poświęcić na to ledwie 15-20 minut dziennie. Na początku trudno wykrzesać nawet tyle czasu. Jesteśmy zabiegani, mamy swoje zajęcia, jednak tak naprawdę to tylko kwestia ustalenia priorytetów i powiedzenia sobie: to ten moment.
Jeżeli trudność polega na tym, że nie możesz znaleźć czasu, to zrób sobie plan na cały tydzień. Przeanalizuj, kiedy będziesz miał kwadrans wolnego w każdym dniu tygodnia i zapisz sobie to, jak kiedyś zapisywano plan lekcji. Albo ustal, że codziennie przykładowo o godzinie 20.00 dasz sobie 15 minut na naukę języka obcego.
Czytaj artykuły w obcym języku
Zasubskrybuj na Facebooku fanpejdże magazynów wydawanych za granicą. Zobaczysz, że szybko zamiast klikać w to, co napisał Onet, przestawisz się na sprawdzanie, co właśnie napisał The Sun o księciu Harrym i Meghan Markle. Dlaczego to takie ważne? Bynajmniej nie dlatego, żebyś był(a) na bieżąco z plotkami. Czytanie angielskich artykułów bardzo pomaga. Jeżeli nie zrozumiesz czegoś, od razu postaraj się sprawdzić (w słowniku lub w komputerze), co dane słowo oznacza. Zobaczysz, że z czasem zaczniesz rozumieć coraz więcej zwrotów właśnie dzięki czytaniu zagranicznej prasy.
Oglądaj filmy i seriale z napisami
Oglądaj filmy i seriale z napisami, a nie z dubbingiem. To takie proste i banalne, a jednak zobaczysz, że nieświadomie będziesz osłuchiwał się z językiem i wychwytywał obce słowa i zwroty. Być może z czasem będziesz mógł nawet zrezygnować z opcji napisów.
Kupuj magazyny dla studentów i osób uczących się języka obcego
W Empiku znajdziesz także magazyny dla osób uczących się języka obcego. Są tam nie tyle zwykłe artykuły, co na przykład artykuły ze słowniczkiem lub krzyżówki i ćwiczenia gramatyczne. Polecamy.
Zrób fiszki
Słówka, które sprawdzasz w słowniku, od razu zapisuj w zeszycie lub rób fiszki. Zapisywanie w zeszycie jest na początku lepsze, ponieważ dopiero zbierasz nowe słówka. Z czasem słówka z zeszytu możesz przepisać jako fiszki. Albo pisać w zeszycie w dwóch kolumnach (w jednej słowa w obcym języku, w drugiej ich znaczenia), zgiąć kartkę na pół i obracać w czasie nauki języka.
Korzystaj z platform językowych
Warto też zarejestrować się na darmowych platform do nauki języka obcego (zobacz też: Najlepsze platformy do nauki języków obcych. Sprawdź, jak z nich korzystać). Na takich platformach możesz śledzić swoje postępy, zbierać medale za systematyczną naukę i przyswajać język obcy w łatwy i prosty sposób.
Zapisz się na kurs
Oczywiście, możesz też zapisać się na kurs (na przykład z przyjaciółką, chłopakiem lub dziewczyną) i razem możecie uczyć się pod opieką lektora lub native speakera. Jeżeli jednak nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy, to spróbuj skorzystać z powyższych metod. Są darmowe, a skuteczne!