Kupujesz używane auto? Lepiej sprawdź stan techniczny samochodu. Warto, ponieważ możesz zostać naciągnięty na wyższą kwotę niż dany samochód po wszystkich swoich przejściach jest warty.

Zakup samochodu z rynku wtórnego, i to takiego, który miałby spełnić wszystkie nasze oczekiwania jest nie lada wyzwaniem. Bez odpowiedniej wiedzy trudno jest jednak ocenić stan faktyczny pojazdu, dlatego warto zwrócić się po pomoc do eksperta.

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez Centrum Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie firmy DEKRA, pokazały, że aż 73 procent respondentów, właścicieli samochodów  osobowych wyprodukowanych w latach 2008-2020, deklaruje chęć zbadania stanu technicznego auta przez rzeczoznawcę przed jego zakupem.

Spójrzmy na statystyki. W ubiegłym roku właścicieli zmieniło ponad 1,8 mln aut, co stanowi aż 60% wszystkich rejestracji – tak podaje Instytut Samar. 26 proc. przypadło na pierwsze rejestracje pojazdów sprowadzanych z zagranicy (zobacz też: Samochody z zagranicy. Skąd sprowadzamy auta i ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy? Sprawdź!), a tylko 14 proc. na całkowicie nowe. Oznacza to, że w dalszym ciągu częściej kupujemy samochody używane niż nowe. Są tańsze, a bardzo często wciąż jeszcze w dobrym stanie. Ale dobrym nie oznacza rewelacyjnym. Dlatego lepiej sprawdzić pewne rzeczy jeszcze przed zakupem samochodu.

Zakup używanego auta. Na co trzeba uważać?

Nie tylko na zawyżaną wartość danego samochodu. Niestety powszechnym procederem było i ciągle tak się dzieje, mimo że zabraniają tego przepisy, znaczne zaniżanie przebiegu.

Ponadto na pierwszy rzut oka samochód może wyglądać na zadbany, ładny oraz sprawny technicznie, a w rzeczywistości może składać się z części dwóch lub trzech powypadkowych pojazdów.

Przed zakupem lepiej sprawdzić stan techniczny pojazdu, fot. Pixabay.com
Przed zakupem lepiej sprawdzić stan techniczny pojazdu, fot. Pixabay.com

Sprawdzanie stanu technicznego auta. Wady ukryte

Nie zawsze zawyżanie ceny to zła intencja sprzedającego. Są również i takie sytuacje, kiedy ten zwyczajnie nie wie lub nie zdawać sobie sprawy, że pojazd ma usterki czy też innymi słowy ukryte wady. A te niebawem mogą się ujawnić w trakcie naszego użytkowania danego samochodu. Często okazuje się, że ich usunięcie wiąże się ze znacznymi dodatkowymi kosztami, które być może przyczyniłyby się do naszej rezygnacji z zakupu.

Jeżeli nie znasz się na motoryzacji, wykrycie takich nieujawnionych wad będzie badzo trudne. To kolejny powód, dla którego warto sięgnąć po pomoc kogoś, kto ma ekspercką wiedzę i doświadczenie.

Sprawdzanie stanu technicznego auta. Na co warto zwrócić uwagę?

A jeżeli już poprosimy eksperta o sprawdzenie stanu technicznego samochodu, który zamierzamy kupić, to na co powinniśmy zwrócić uwagę? Oto lista:

  • przebieg faktyczny auta,
  • stan bezwypadkowości,
  • połączenie układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy,
  • skuteczność i równomierność siły hamowania,
  • geometria kół,
  • toksyczność spalin,
  • oryginalność kompletu szyb,
  • szczelność miski olejowej oraz obudowy skrzyni biegów
  • raport historii serwisowej auta w systemie CARFAX

Powinniśmy również zrobić dokumentację fotograficzną podczas oględzin samochodu.

Kupujesz auto zabytkowe? Tym bardziej poproś o pomoc fachowca!

Kupujesz auto, które jest zabytkowe albo za chwilę zabytkowe może się stać, przez co zyska na wartości? Sprawdź, czy nie przepłacisz. Czasem właściciele aut celowo mówią, że wszystko jest okej, a potem okazuje się, że do zrobienia w danym samochodzie jest całe mnóstwo rzeczy. Usterka za usterką. Jeśli nie znasz się na mechanice, poproś kogoś, kto się na tym zna, o pomoc przy zakupie danego auta.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here