Czy czkawka u niemowlęcia może być powodem do obaw? Jak pomóc dziecku, kiedy dostanie czkawki? Czym jest spowodowania czkawka u niemowląt? Odpowiadamy na te pytania.

Czkawka to nic innego jak odruch, w wyniku którego mamy do czynienia z mimowolnym wdechem ze skurczem mięśni międzyżebrowych i przepony, potem następuje zamknięcie głośni i wydobywa się specyficzny dźwięk, typowy dla czkawki. Wiadomo, że czkawka to odruch, który pojawił się w toku ewolucji i miał chronić człowieka przed zachłyśnięciem.

Zobacz też: Czkawka. Skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

Czkawka może jednak występować zarówno u osób dorosłych, jak i u niemowląt. Mało tego, u niemowląt występuje ona znacznie częściej, a wynika to stąd, że układ trawienny niemowlęcia jest jeszcze niewykształcony. Niewielkie organy szybko się zapełniają, a łapczywe jedzenie, jakie często obserwowane jest u dzieci oraz połykanie powietrza może doprowadzić do tego, że wystąpi czkawka.

Oczywiście, tak jak w przypadku osób dorosłych, tak też u dzieci może być ona bardzo dokuczliwa i męcząca, dlatego lepiej pomóc dziecku pozbyć się czkawki.

Czkawka u niemowlęcia również powoduje dyskomfort, fot. Pixabay.com
Czkawka u niemowlęcia również powoduje dyskomfort, fot. Pixabay.com

Jak pozbyć się czkawki u niemowlęcia? Jak pomóc dziecku, gdy ono dostanie czkawkę? O tym poniżej.

Czkawka u niemowlęcia. Skąd się bierze?

Jak już wspomnieliśmy, czkawka u niemowlęcia to zazwyczaj efekt szybkiego wypełnienia się żołądka i zachłyśnięcia powietrzem. A dziecko może nawdychać się za dużo powietrza nawet wtedy, gdy się tylko śmieje. Oprócz tego warto skorygować, czy w sposób prawidłowy dziecko jest karmione piersią. Często nałykanie się powietrza przy ssaniu z piersi spowodowane jest właśnie tym, że kobieta w nieprawidłowy sposób trzyma dziecko lub w niewłaściwy sposób je do piersi przystawia. Powodem może być też na przykład wychłodzenie dziecka po kąpieli.

Czkawka u niemowlaka. Czy to powód obaw?

Zazwyczaj nie, ale są jednak takie sytuacje, które mogą niepokoić. Na przykład jeśli czkawka pojawia się  wyjątkowo często (na przykład kilkanaście razy dziennie) lub w czasie snu. Wówczas warto zgłosić się do pediatry i przeprowadzić dokładne badania. Może być wówczas objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Objawia się on także ulewaniem, dusznościami w nocy czy utratą wagi. Rzadziej jest także objawem chorób neurologicznych, chorób układu pokarmowego oraz urazu klatki piersiowej.

Czkawka trwająca dłużej niż 48 godzin określana jest mianem czkawki przedłużającej się, a czkawka trwająca dłużej niż dwa miesiące – czkawką przewlekłą.

Czkawka u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

Są oczywiście sposoby, dzięki którym możemy pomóc dziecku szybko pozbyć się czkawki. To na przykład:

  • przystawienie dziecka do piersi i nakarmienie go
  • przykrycie dziecka kocykiem (czasem czkawka może też wynikać z wychłodzenia)
  • leżenie na brzuszku (zawsze powinno się mieć wtedy oko na dziecko, czy przypadkiem się nie dusi)
  • delikatne klepanie po pleckach (nigdy otwartą dłonią!)

Pamiętaj również, że dziecko może nałykać się powietrza podczas karmienia piersią. Zwróć uwagę, by Twoje dziecko chwyciło całą otoczkę brodawki i nie łykało bokiem powietrza. Jeśli natomiast karmisz butelką, to pamiętaj, że smoczek nie powinien wypełniać  się powietrzem.

Po karmieniu zawsze  podnieś dziecko tak, by mu się odbiło. To również bardzo ważne.

Ciekawostką jest fakt, że czkawka może występować u dziecka także w życiu płodowym, kobieta odczuwa ją wówczas jako rytmiczne poruszanie się brzucha w danym miejscu.

Zobacz też:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here