Bazylia – jakie ma właściwości zdrowotne? Do czego stosować bazylię? Dlaczego warto dodawać ją do potraw? Bo na pewno nie tylko dla smaku.
Bazylia, jak każda przyprawa, jest zdrowa i ma dużo właściwości, które mogą się okazać zbawienne dla naszego organizmu. Bazylię uprawiano już w starożytności. Według apokryfów to właśnie ona wyrosła niedaleko grobu Jezusa po jego zmartwychwstaniu. Z kolei z języka greckiego basileus oznacza król. Niegdyś wierzono bowiem, że to królewska roślina i tylko królowie mają prawo ją zrywać.
W Polsce bazylia jest znana od XVI wieku. I dziś jest bardzo popularna. Suszoną bazylię w opakowaniach lub słoiczkach oraz tę świeżą w doniczkach jesteśmy w stanie dostać prawie w każdym supermarkecie.
A jakie właściwości zdrowotne ma bazylia i co zawiera?
Spis Treści
Bazylia. Co zawiera?
Bazylia zawiera wiele substancji pomocnych dla funkcjonowania naszego organizmu. To między innymi: garbniki, saponiny, oleje, flawonoidy i sole mineralne.
Bazylia. Co zawiera?
- witamina A
- beta karoten
- witamina E
- witamina B2 (ryboflawina)
- niacyna
- witamina B6 (pirydoksyna)
- kwas foliowy
- witamina C
- sód
- potas
- wapń
- fosfor
- magnez
- żelazo
- cynk
- miedź
- mangan
Bazylia. Właściwości zdrowotne
Bazylia ma wiele właściwości zdrowotnych. I chociaż na co dzień, kiedy dodajemy ją na przykład do makaronu, się nad tym nie zastanawiamy, to warto się im przyjrzeć, by dodawać jej jeszcze więcej. Bazylia jest niskokaloryczna – duża jej garść to tylko 22 kalorie!
Bazylia. Właściwości zdrowotne
- działa przeciwgorączkowo
- pomaga na wzdęcia i niestrawność
- zapobiega skurczom żołądka
- działa przeciwdepresyjnie
- działa uspokajająco
- poprawia nastrój
- zwalcza bezsenność
- zmniejsza nadpobudliwość
Zobacz też: Zioła, które pomagają. Te zioła warto mieć w domu! Sprawdź, dlaczego
Gdy mowa o przeciwdepresyjnym działaniu bazylii, to warto wspomnieć o jej zastosowaniu w aromaterapii. Wystarczy olejek z bazylii w kominku do aromaterapii, a sam zapach będzie na nas działał uspokajająco.
Bazylia. Zastosowanie
Bazylia świetnie sprawdzi się w daniach makaronem i pomidorami, ponieważ znacząco podbija ich smak. I tak na przykład nada się do takich potraw, jak:
- spaghetti Bolognese
- lasagne
- sałatka caprese
- krem z dyni
- zupa pomidorowa
- pizza
- makarony
- zapiekanki
- faszerowane pomidory lub papryki
- dania rybne
- dania z mięsem
Bazylia. Przeciwwskazania
Jak prawie w przypadku każdej przyprawy, tak i tutaj mamy do czynienia z pewnymi przeciwwskazaniami. Ostrożnie powinny ją sobie dawkować kobiety w ciąży. A kto powinien zdecydowanie ograniczyć spożywanie bazylii?
Bazylia. Przeciwwskazania
- choroby układu krwionośnego
- zaburzenia krzepliwości krwi
- problemy z ciśnieniem
Bazylia. Ciekawostki
Warto w tym miejscu dopowiedzieć, że bazylia bywa też wykorzystywana jako środek odstraszający komary – i tu znów możemy wybrać sposób z aromaterapią.
Natomiast bywa też używana jako afrodyzjak – niegdyś wierzono, że wspomagała płodność, dlatego bardzo chętnie stosowały tę przyprawę kobiety.
Bazylia. Uprawa w doniczce
Samodzielna uprawa bazylii też jest możliwa, zwłaszcza że bazylię w doniczce można kupić w zasadzie w prawie każdym super- czy hipermarkecie. Najlepiej jednak od razu ją przesadzić i wymienić ziemię, a następnie postawić ją w nasłonecznionym miejscu i regularnie ją podlewać.
Bazylia nie jest wymagającą rośliną, ale musi mieć cały czas wilgotno, by dobrze nam się rozwijała.
Zobacz też: