01 Kwi '14

Halloween może się schować. Ogoh Ogoh!

Halo Polska, czy Polska mnie słyszy?! Na Bali jest 1936 r., a który jest u was? 🙂

Zacznijmy od początku czyli od niedzieli, kiedy to zaczęły się pochody Ogoh ogoh (wielkich nawet 5 metrowych stworów). Od rana było czuć napięcie. Usłyszeć można było próby zespołów „gamelanowych”, gdzieniegdzie wystrzały petard, chłopaki biegali od kolegi do kolegi w wyraźnym pośpiechu… Popołudniu przeszła wielka burza z piorunami, która dodatkowo podniosła napięcie przed wieczornym spektaklem.

Godzina 18:00, słychać uderzanie w bębenek. Wylatujemy z domu jak z procy. Mijamy sąsiada, który podpowiada nam żeby pójść na boisko, ponieważ tam wszyscy już się zbierają. I racja! Grupka dzieci stoi przy swoim Ogoh, a do nich dołącza kolejna grupa.

20 16 11 10 12 8 9 13 14 19 24 21 22

Drużyny mobilizowały się nawzajem, choć nastroje były bardzo bojowe. Słońce szybko zaczęło zachodzić, a z pobliskiej świątyni dobiegły nagle odgłosy gamelanów, talerzy i gongów – to muzycy, którzy towarzyszą Ogoh Ogoh w przemarszu. Muzyka gra, Ogoh wyrusza!

2830 2927 26 253137 36 35 33 32

Po przeszło godzinnej procesji z Ogoh, postanowiliśmy zobaczyć jak wygląda ceremonia w centrum (ponieważ opisana wyżej odbywała się w naszej dzielnicy). Wsiedliśmy więc na skuter i 5 min później byliśmy już w centrum Ubud. A na miejscu tłumy, muzyka, ogromne Ogoh, spektakle ognia i tańca!

423841402 3 4  6

W konkurencji o najstraszniejszego Ogoh startowały drużyny z każdej dzielnicy Ubud – kilkanaście grup. Do tego dochodziły pokazy tańca balijskiego, sceny walk dobra ze złem, itp. W pewnym momencie, kiedy jedna z drużyn podrzucała swojego Ogoh, zrobiła to na tyle energicznie, że zerwala drut elektryczny i w centrum Ubud zgasło światło! Ale po to jest też ogień, aby rozświetlił noc. Zrobiło się jeszcze bardziej tajemniczo, strasznie ale i pęknie 🙂

dziewczynka_2

544 43 457

Po 23:00 byliśmy już na zmęczeni i spragnieni i jedyne co nam przychodziło do głowy to napić się zimnego piwa! Tak też zrobiliśmy i popijając piwko oglądaliśmy pochody z daleka, które pomału zbliżały się ku końcowi.

47 46

Krótki film znaleziony na youtube z tegorocznego Ogoh Ogoh, może przybliży wam bardziej to co się działo, ponieważ, po zmroku aparat nie zawsze pozwalał robić takie zdjęcia jakie byśmy chcieli (szczególnie, jak zgasło światło :))